Sprawdź otwarte kluby >
Strefa klienta

Trening w święta. Dlaczego nie warto go sobie odpuszczać?

siłownia my fitness place

Im bliżej Bożego Narodzenia, tym bardziej rośnie w tobie pokusa, aby zrobić sobie przerwę od regularnych ćwiczeń? Sprawdź, dlaczego nie warto poddawać się świątecznemu lenistwu i jak znaleźć chęci na trening w święta. 

W ciągu kilku dni Bożego Narodzenia łatwo wybić się z codziennej rutyny, zasiedzieć się przy suto zastawionym stole, pozwolić sobie na odrobinę łakomstwa i błogiego nicnierobienia. Nie da się ukryć – świąteczny tryb życia nie sprzyja uprawianiu sportów. Mimo to właśnie teraz powinno się postawić na aktywność fizyczną.

Trening w święta. Dlaczego warto? 

Wystarczy zaledwie kilka dni bierności, aby skutecznie wybić się z treningowego rytmu. Z tego powodu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okażą się choćby 15-minutowe ćwiczenia każdego dnia, niż intensywny trening po Bożym Narodzeniu z zamiarem nadrobienia zaległości. Nawet po tak krótkiej przerwie możesz potrzebować naprawdę sporo motywacji do tego, aby wrócić do sportowych nawyków sprzed świąt.

Skutki lenistwa da się zauważyć już w trakcie świętowania. Przyzwyczajony do codziennego ruchu organizm domaga się ćwiczeń, sygnalizując to brakiem energii i przygnębieniem. W poprawie samopoczucia tylko na chwilę pomogą świąteczne słodkości, ponieważ w efekcie powodują spowolnienie metabolizmu i ciężkostrawność. Kto choć raz tego doświadczył, potwierdzi, że nie jest to wymarzony scenariusz Bożego Narodzenia. Trening w święta okaże się najlepszym sposobem na spalenie nadmiaru kalorii, przyspieszenie przemiany materii, nabranie energii i dobrego humoru.

klub fitness my fitness place

Jak się zmotywować? 

Wciąż pozostaje jednak pytanie o to, jak znaleźć chęci i czas na trening w święta. W Wigilię trzeba przecież jeszcze iść do pracy, przystroić choinkę, zrobić zakupy i przygotować kolację. Później nie ma się raczej ochoty na nic innego, niż odpoczynek w rodzinnym gronie. Tego dnia najlepiej więc nastawić budzik nieco wcześniej i z samego rana pobiegać, wejść na matę, bieżnię lub rower stacjonarny. Nikt i nic nie będzie cię wtedy rozpraszało. Co więcej, wykonywane o tej porze ćwiczenia dodadzą energii do zmierzenia się z obowiązkami w ciągu dnia. Ewentualnie możesz wybrać się na siłownię po pracy. W Wigilię wiele sal fitness jest jeszcze otwartych.

A co z pozostałymi dniami? W tym czasie również nie powinno być miejsca na wymówki. Tym bardziej, że wystarczy zaledwie kwadrans bardziej wyczerpujących ćwiczeń, aby spalić nadmiar kalorii. Grunt to wcześniejsze zaplanowanie treningu. Jeśli wiesz, jak będą przebiegały twoje święta, łatwiej będzie ci zorganizować sobie czas wolny. Zanotuj przypomnienie o ćwiczeniach w kalendarzu, na lodówce, w telefonie i w innym miejscach, do których często zaglądasz. Spróbuj też zaangażować do wspólnej aktywności rodzinę lub przyjaciół. Szybko się przekonacie, że w grupie siła i większa przyjemność z ruchu. W znalezieniu motywacji pomoże ci również przyjemna myśl o dobrym samopoczuciu po ćwiczeniach. Jeszcze skuteczniej może zadziałać system gratyfikacji. Każdy z nas lubi przecież dostawać nagrody. W święta nagródź zatem swój trening dodatkowym kawałkiem ciasta lub większą porcją ulubionego dania.

Jakie ćwiczenia wykonywać? 

W Boże Narodzenie niekoniecznie musisz sztywno trzymać się planu treningowego. Jeśli na co dzień ćwiczysz na siłowni, w czasie świąt będziesz raczej pozbawiony dostępnego w niej sprzętu. To jednak wcale nie usprawiedliwia świątecznego lenistwa. W takiej sytuacji namiastką codziennej aktywności okażą się pompki, przysiady, pajacyki i ćwiczenia z użyciem butelek z wodą zamiast hantli. A może warto wypróbować także inne sposoby na rozruszanie ciała i spalenie kalorii? Udaj się na intensywny spacer z kijkami nordic walking lub zabierz rodzinę na łyżwy.

W Boże Narodzenie nie trzeba stawiać sobie ambitnych celów treningowych, tym bardziej jeśli miałoby się to odbyć kosztem spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Ważne jednak, aby znaleźć czas i chęci na ruch w jakiejkolwiek formie, która pozwoli poczuć się dobrze w czasie świątecznego ucztowania.

Sprawdź Święta Bożego Narodzenia w My Fitness Place

Sylwester i Nowy Rok w My Fitness Place