Sprawdź otwarte kluby >
Strefa klienta

Aktywność fizyczna osób starszych

my-fitness-place-aktywnosc-fizyczna-osob-starszych_002

Starzenie się to fizjologiczny proces, który dotyka każdego człowieka. Niestety, wraz z wiekiem poziom sprawności i wydolności fizycznej obniża się. Dodatkowo, siedzący tryb życia i niedostateczna ilość ruchu, który jest ograniczony jedynie do wykonywania codziennych czynności (takich, jak praca, sprzątanie, gotowanie, czy zakupy) w połączeniu z nieprawidłowym odżywianiem powoduje szereg negatywnych zmian w organizmie prowadząc m.in. do osłabienia kości i zwiększenia ich podatności na złamania. Można jednak temu zapobiec poprzez podejmowanie codziennej aktywności fizycznej w formie gimnastyki prozdrowotnej, marszu, nordic walking, tańca, zabaw i gier rekreacyjnych czy aqua aerobiku.[1]

Oczywiście, regularne treningi pozwalają nie tylko spowolnić zmiany zachodzące w układzie ruchu i utrzymać prawidłowy zakres ruchu w stawach. Korzystnie wpływają one również na układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy i układ odpornościowy. Ponadto, ćwiczenia odgrywają istotną rolę w regulowaniu funkcji układu pokarmowego, ponieważ pozwalają na poprawę perystaltyki jelit, w konsekwencji zmniejszając częstotliwość występowania zaparć. Wszystkie te zalety płynące z aktywności ruchowej sprawiają, że treningi przyczyniają się do ogólnej poprawy samopoczucia.

U seniorów zajęcia ruchowe powinny obejmować następujące rodzaje ćwiczeń: wytrzymałościowe, oporowe (siłowe), równoważne i gibkościowe, przy czym te na poziomie 60-80% V02 max (pułap tlenowy) pozwolą najlepiej poprawić wydolność fizyczną. Jeśli chodzi o ćwiczenia o charakterze wytrzymałościowym, będą one miały pozytywny wpływ na pracę układu krążenia, serca, płuc. Wprowadzenie do treningów osób starszych ćwiczeń oporowych pozwoli z kolei na zwiększenie masy mięśni, poprawę koordynacji ruchowej, siły i metabolizmu, a tym samym pomoże utrzymać prawidłową masę ciała i poprawić sprawność fizyczną. Połączenie treningu siłowego oraz ćwiczeń równowagi wpłynie natomiast na poprawę szybkości chodu. Ćwiczenia równoważne i gibkościowe mają istotne znaczenie w profilaktyce upadków, dlatego dzięki ich wykonywaniu codzienne czynności, takie jak ubieranie i rozbieranie się, będą sprawiać seniorom dużo mniej trudności.

Najlepsze rezultaty, jeśli chodzi o poprawę jakości życia osób starszych, można oczywiście osiągnąć poprzez połączenie aktywności fizycznej ze zmianą codziennych nawyków. Chodzi dokładnie o wyeliminowanie szkodliwych czynników, które wpływają na przyspieszenie procesu starzenia. Warto więc ograniczyć spożywanie soli i alkoholu, zaprzestać palenia tytoniu oraz prawidłowo się odżywiać. Sięganie po świeże owoce i warzywa, regularne spożywanie posiłków oraz zwracanie uwagi na wielkość porcji pomoże osobom szczupłym utrzymać linię, a u osób otyłych zmniejszyć masę ciała, co w konsekwencji pozwoli na dłużej zachować prawidłowe funkcjonowanie narządów, takich jak wątroba czy serce.[2] Opisane powyżej zmiany warto wprowadzić do swojego życia jak najwcześniej. Z pewnością zaprocentują w przyszłości!

my-fitness-place-aktywnosc-fizyczna-osob-starszych_001

[1] http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-2-256.pdf
[2] http://gerontologia.org.pl/wp-content/uploads/2016/05/2007-04-6.pdf

O autorce:

Dominika Skowera – absolwentka studiów magisterskich AWF Katowice. Ukończyła specjalizację z gimnastyki korekcyjnej, dzięki czemu ćwiczenia pod jej okiem są dokładnie wykonywane, bez narażania osoby je wykonującej na kontuzje. Jeżeli masz problemy z postawą ciała, Dominika jest trenerem stworzonym dla Ciebie!